Zastavila som auto na ulici medzi panelákmi. Čakala som na dcéru, kým zbehne od starkej. Odrazu sa spoza áut zaparkovaných pri chodníku vynorila slečna. Bola útla, nižšieho vzrastu. Čierne legíny a nevýrazné obtiahnuté tričko prezrádzali, že tukové vankúšiky sa jej z diaľky vyhýbajú. Na očiach mala veľké tmavé okuliare a na ľavom pleci jej visela kabelka. Tesne ju ľavou rukou pritláčala k boku a celá pôsobila veľmi vážnym dojmom. V pravej ruke zvierala flexi vodítko, na konci ktorého si sebavedome vykračoval vzrastom malý yorkšírsky teriér s vyčesaným copíkom na hlave. Vlastne, na prvý pohľad to bola zaujímavá dvojica kráčajúca pokojným krokom.
Keď však prišli k trávnatej ploche, psíča sa rozbehlo ocikať hneď prvý strom, ktorý sa mu postavil do cesty.  Následne po dokončení činnosti zastalo a uprelo pohľad na majiteľku. Tá stála, aby psíča nerušila pri vykonávaní potreby. Spozornela som. "Čo bude nasledovať teraz?" priplietla sa mi do hlavy myšlienka. Všetci traja sme čakali. Nestalo sa však nič. Myslím, že psíča čakalo na odmenu, no tá neprišla, tak sa rozhodlo pokračovať v načatej činnosti. Panička ho poslušne na flexi vodítku nasledovala. Tu odbočili na chodník vedúci pomedzi zatrávnené plochy. Nastalo však čosi, na čom sa smejem doteraz. Napriek pomerne dlhej šnúre flexi vodítka trajektória paničky vyzerala, akoby sa poriadne opitý starček snažil kráčať po chodníku. Ona toho psíka nasledovala vľavo, vpravo, neustále opúšťala nohami chodník  a  jej rytmus sa zmenil z pokojného vykračovania na akési neidentifikovateľne rýchle prepletanie nohami. S údivom som sledovala teraz už komicky vyzerajúcu dvojicu, kútiky mojich úst sa čoraz viac a viac naťahovali smerom k ušiam a bála som sa predstaviť si na konci vodítka statného staforda.
Čomu naučíte psa pripnutého na flexi vodítku?

1.    ŤAHAŤ NA VODÍTKU
Flexina funguje na základe struny, ktorá neustále navíja šnúrku alebo pás vodítka. Toto spôsobuje, že pes je od pripnutia neustále vodítkom ťahaný. Takže už ako šteňa sa naučí, že ak sa chce niekam dostať, musí na vodítku ťahať. WAW! Ako jednoducho sa pes naučí na vodítku ťahať. Kým je to šteňa, nevadí nám to až tak veľmi, ale keď podrastie, už je to nepríjemné. Dokonca aj pri malom plemene. Výhodou je len to, že malého psíka udržíte so 100%-tnou istotou. Pri tých väčších a veľkých je často potrebné prejsť z flexi vodítka na pevné vodítko a to je už potom iná pesnička, že?

2.    KTO KOHO NASLEDUJE?
Psík na flexi vodítku chodí väčšinou pred majiteľom. To bol zámer, aby mal psík voľnosť ale aby bol uchránený pred zákonom a bol pripútaný na vodítku. ALE! Od šteňacieho veku vie, že musí ísť ako prvý, je vždy nasledovaný, nemusí si všímať majiteľa a už vôbec nie jeho príkazy. Keď psíka z vodítka pustíte, zbytočne sa divíte, prečo vás nenasleduje, kráča si svojím smerom, kde ho ťahajú úžasne vyvinuté čuchové bunky a nové zvuky. Že prečo nepočuje na povel privolania? Prečo nekráča za vami, keď zmeníte smer? Že prečo....? Lebo flexi.

3.    ŠTEKÁ NA INÉ PSY?
Smiešne, že by aj za toto mohlo flexi vodítko? No, z určitej časti predsa je to len tak. Ak vychádzam z poznatkov o komunikácii medzi psami, tieto sa nikdy v normálnom živote, kde sa psy ešte svojou rečou riadia, nestretajú priamo zoči-voči, teda nikdy nekráčajú, či dokonca nebežia priamo oproti sebe. Za predpokladu, ak sa dobre nepoznajú. Oni už totiž z diaľky komunikujú a ak sa rozhodnú pre stretnutie, prichádzajú ku sebe oblúčikom, najskôr sa očuchajú a potom uvážia, čo bude nasledovať. Vodítka a hlavne nami potlačená komunikácia im však toto neumožnia. Mnohokrát ich ako šteniatka ťaháme ku inému psovi, aby sa predsa zoznámili, veď ich panička je moja známa. Psy volia vždy pred útokom najskôr únik alebo tzv. zmrznú. No na vodítku nemajú inú možnosť, musia okamžite útočiť - jednak kvôli svojej pozícií - idú vpredu a musia obraňovať svojich a jednak preto, lebo ten druhý pes sa blíži priamočiaro a to je predsa jasná výzva na boj. A to nehovorím o tom, že majitelia svoje psy držia vždy na napnutom vodítku, čo psovi určite nepomôže správne zareagovať a tiež stoja za nimi, takže im dávajú v rozhodnutiach zelenú. Keďže flexina je napnutá vždy, pes je neustále v strehu. Zhrnutie - kombinácia psík na napnutom vodítku + vo vedúcej ochrannej pozícii = zúrivý trhač.

Ak sa napriek tomu nechcete flexi vodítka vzdať, lebo vám vyhovuje, nemusíte. Aspoň už ale viete, prečo je na jej konci jedovatý ignorant.

 
Vitajte na stránkach Kynologického klubu LOVELY DOG
venovaných výchove a výcviku psov.
Ak potrebujete pomoc s výchovou a / alebo výcvikom psa, neviete si rady so svojim psíkom v nepríjemných situáciách, radi vám budeme nápomocní pri odstránení problému.
Máme za sebou dlhoročnú skúsenosť s výcvikom a spolunažívaním s našimi psami, mnoho poznatkov zo súťaží a skúšok, veľa prečítanej literatúry a absolvovanie seminárov s top školiteľmi.
So svojimi psíkmi sme sa neraz postavili na víťazné stupienky medzinárodných súťaží, samé sme skúsili, čo funguje a čo je treba zmeniť. Umiestnenie na 6. mieste na Majstrovstvách sveta hovorí, že sme pracovali správne a šľapali sme kynologickej špičke na päty.
So svojimi psami stále aktívne pracujeme.